gen_770.1.gifgen_254.1.gifForsidenNyhederFrikorps DanmarkRegiment DanmarkLedende TyskereLuftwaffeGestapoDanske NazisterSchalburgkorpsetHipo og ETTerrorgrupperneDe likvideredeRetsopgøretBiografierPortrætsamlingenDekorationerReferencerBagsiden

gen_286.1.gif

Opstilling for SS-Panzergrenadier-Regiment 24 Danmark

De 5 udnævnte kommandører for SS-Panzergrenadier-Regiment 24 Danmark
De 5 udnævnte kommandører for SS-Panzergrenadier-Regiment 24 Danmark: Hermenegild Graf von Westphalen, Albrecht Krügel, Rudolf Klotz, Per Sørensen og Rudolf Ternedde

Kommandør for SS Panzergrenadier Regiment 24 "Danmark" (5.maj 1943 - 2.maj 1945)
(Feltpostnr. 35 408)

Obersturmbannführer Hermengild Graf von Westphalen (10-03-1909): 6. maj 1943 - 9. april 1944 (hårdt såret af artillerigranat. Død den 28. maj 1944)
Obersturmbannführer Albrecht Krügel (22-04-1913): 9. april 1944 - november 1944 (orlov)
Obersturmbannführer Erich von Boch und Pollach (13-10-1911): november 1944 (midlertidig kommandør)
Obersturmbannführer Albrecht Krügel (22-04-1913): november 1944 - 16. marts 1945 (dræbt i kamp)
Hauptsturmführer Rudolf Ternedde (26-10-1914): 16. marts 1945 (midlertidig kommandør)
Obersturmbannführer Rudolf Klotz (02-10-1913): 16. marts 1945 - 21. april 1945 (dræbt i kamp)
Sturmbannführer Per Sørensen (24-09-1913): 21. april 1944 - 24. april 1944 (dræbt af snigskytte i Berlin)
Obersturmführer H. W. Petersen: 24. april 1945 - 25. april 1945 (midlertidig kommandør)
Sturmbannführer Rudolf Ternedde (26-10-1914): 25. april 1945 - 2. maj 1945

Regimentsadjudant
Obersturmführer Walter Seebach (05-11-1920): 6. maj 1943 – januar 1944
Hauptsturmführer Hermann Lührs (17-02-1910): april 1945 - 24. april 1945 (begår selvmord)

Stabsofficerer
Untersturmführer Erik Brørup (14-12-1917): august 1943 - ?
Untersturmführer Jørgen Salskov (17-11-1917): ? - ?
Untersturmführer Poul Victor Broberg (13-12-1904): ? - ?
Untersturmführer Erik Vagn Fenger (01-11-1917): ? - ?

Ordonans Officer
Untersturmführer Chr. Ulrik Baron von Eggers (01-04-1913): 6. maj 1943 - ?

Læger
Hauptsturmführer Nagle: ? - ?
Sturmbannführer Heinz Schlegel: januar 1944 - ?

Transportofficer
Hauptsturmführer Willi Rossman (13-03-1912): ? - ?
Untersturmführer Walter Feucht (24-06-1913): ? - ?
Untersturmführer Ludwig Häusler (09-11-1916): ? - ?

Intendanturofficer
Hauptsturmführer Heinrich Kogelgruber (09-07-1910): maj 1943 - ?
Untersturmführer Walter Hecht (23-10-1908): maj 1943 - ?

Forsynings- og administrationsofficer
Obersturmführer Eduard Hein (02-10-1909): ? - ?

Chef for Stabskompagniet
Obersturmführer Walter Rabe (10-07-1917): ? - ?

Chef for Maskinpistoldeling
Untersturmführer Schwabenburg: ? - ?
Untersturmführer Paul-Ullrich Krüger (05-04-1925): ? - ?

Chef for Pionerdeling
Hauptscharführer Henry Valdemar Christensen (10-06-1912): ? - ?

 

Kommandør for I. Bataljon
(Feltpostnr. 40 670)

Obersturmbannführer Knud-Børge Martinsen (30-11-1905): maj 1943 – maj 1943 (vendte tilbage til Danmark for at oprette Schalburgkorpset)
Sturmbannführer Alfred Fischer: august 1843 - ?
Hauptsturmführer Karl Wichmann (30-03-1900): ? - 25. januar 1944 (dræbt i kamp)
Hauptsturmführer Per Sørensen (24-09-1913): 25. januar 1944 - ?
Obersturmführer Greve Hans Ditlev Ahlefeldt-Laurvig (31-08-1919): ? - ?
Sturmbannführer Hermann Im Masche (22-09-1913): november 1944 – 18. marts 1945 (dræbt i kamp)

Bataljonsadjudant
Obersturmführer Rudolf Rott (21-01-1918): 6. maj 1943 - ?
Untersturmführer Peter Köppen (23-09-1921): februar 1944 – oktober 1944
Obersturmführer Eric Brörup (14-12-1917): ? - ?

Ordonansofficer
Untersturmführer Baron Emil Gyldenkrone (21-12-1910): 6. maj 1943 -
Obersturmführer Octavious Righardt Holger Norreen (12-05-1907): ? - ?
Obersturmführer Baron Emil Gyldenkrone (21-12-1910): ? - ?

Læger
Obersturmführer Dr. Konrad Lotze (27-01-1915): 6. maj 1943 - ?
Obersturmführer Sedlacek: ? - ?
Untersturmführer Dr. Kurt Pesenecker (20-02-1907): ? - ?

Transportofficer
Obersturmführer Günther Wolff (05-03-1905): 6. maj 1943 - ?
Untersturmführer Aref Lund-Nielsen (17-08-1902): ? - ?
Untersturmführer Olaf Johannsen (30-01-1921): ? - ?

Forsynings- og administrationsofficer
Untersturmführer Jens Poul Willy Petersen (04-08-1913): 6. maj 1943 - ?

Chef for 1. Kompagni
Hauptsturmführer Per Sørensen (24-09-1913): 6. maj 1943 – maj 1943
Hauptsturmführer Per Sørensen (24-09-1913): ? – 7. september 1943
Obersturmführer Octavious Righardt Holger Norreen (12-05-1907): 7. september 1943 – 24. september 1943 (midlertidig chef)
Obersturmführer Octavious Righardt Holger Norreen (12-05-1907): 24. september 1943 – november 1943
Hauptstrumführer Per Sørensen (24-09-1913): november 1943 - 25. januar 1944
Obersturmführer Otto Hasel (27-07-1921): ? - feb-45 (dræbt i kamp)

Chef for 2. Kompagni
Untersturmführer Hartvig Larsen (29-04-1908): 6. maj 1943 - ?
Untersturmführer Hans Peter Jensen (16-11-1913): ? - ?
Hauptsturmführer Eduard Hein (02-10-1909): ? – 22. januar 1944 (dræbt i kamp)
Hauptsturmführer Heinrich Heckmüller (17-07-1906): ? - ?
Hauptsturmführer Horst Fichtel (24-07-1911) ? – januar 1945

Chef for 3. Kompagni
Obersturmführer Heinz Hennicke (14-01-1912): 6. maj 1943 – 25. januar 1944 (hårdt såret i kamp)
Untersturmführer John William Schröder (05-01-1898): ? - ?
Obersturmführer Fritz Sidon (21-10-1921): ? - ?
Obersturmführer Hans Rettenbacher (04-12-1910): ? - ?
Obersturmführer Horst Fröhlich (24-11-1919): ? - ?

Chef for 4. Kompagni (Tungt)
Obersturmführer Helmut Stenger (09-06-1917): 6. maj 1943 – maj 1943
Obersturmführer Ewald Linsmeier (11-09-1911): ? - ?

 

Kommandør for II. Bataljon
(Feltpostnr. 37 826)

Sturmbannführer Kurt Walther (04-07-1912): 6. maj 1943 – april 1944 (hårdt såret i kamp)
Hauptsturmführer Heinz Hämel (25-10-1914): april 1944 – 27. juli 1944 (hårdt såret i kamp)
Sturmbannführer Albert Bergfeld (27-08-1910): 28. juli 1944 – 12. januar 1945
Sturmbannführer Per Sørensen (24-09-1913): 12. januar 1945 – 21. april 1945
Sturmbannführer Albert Bergfeld (27-08-1910): 21. april 1945 – maj 1945
Hauptsturmführer Henry Ellef Rasmussen (26-09-1922): maj 1945

Bataljonsadjudant
Obersturmführer Knud Thorgils (08-07-1906): 6. maj 1943 – juni 1943
Untersturmführer Gerhard Szwerinski (15-08-1919): ? – juni 1944
Untersturmführer Henry Ellef Rasmussen (26-09-1922): ? – 11. marts 1945

Ordonnansofficer
Untersturmführer Gerhard Szwerinski (15-08-1919): 6. maj 1943 - ?

Transportofficer
Untersturmführer Werner Gerls (14-06-1910): 6. maj 1943 - ?

Forsynings- og administrationsofficer
Obersturmführer Jakob Schäfer (16-12-1910): 6. maj 1943 - ?
Obersturmführer Jørgen Salskov (17-11-1917): ? - ?

Læger
Hauptsturmführer Dr. Walter Schwertz (29-07-1912):

Chef for 5. Kompagni
Obersturmführer Egil Poulsen (23-08-1912): 6. maj 1943 – november 1943
Obersturmführer Walter Seebach (05-11-1920): januar 1944 - ?
Hauptsturmführer Gerd Fendler (02-12-1917): januar 1945 – 15. februar 1945 (hårdt såret i kamp)
Hauptsturmführer Erich Seyb (07-08-1909): 15. februar 1945 – marts 1945

Chef for 6. Kompagni
Obersturmführer Rudolf Ternedde (26-10-1914): 6. maj 1943 - ?
Untersturmführer Kaj-Albert Bertramsen (13-02-1913): ? - ?
Untersturmführer Hartvig Larsen (29-04-1908): ? - ?
Hauptsturmführer Per Sørensen (24-09-1913): ? - ?
Obersturmführer Erich Seyb (07-08-1909): ? - ?
Untersturmführer Robert Spahn (23-12-1919): ? - 23. januar 1945 (dræbt i kamp)
Obersturmführer Engelbrecht: ? – 11. marts 1945 (hårdt såret eller dræbt i kamp)
Untersturmführer Josef Stippernitz (09-06-1923): 11. marts 1945 – maj 1945

Chef for 7. Kompagni
Hauptsturmführer Heinz Hämel (25-10-1914): 5. maj 1943 - ?
Untersturmführer Erik Brörup (14-12-1917): ? - ?
Untersturmführer Robert Hansen (07-10-1917): ? - ?
Untersturmführer Carsten Jørgensen (15-06-1914): ? - ?
Untersturmführer Walter Landmesser (29-06-1917): ? - ?
Untersturmführer Mogens Karl Berthelsen (07-06-01918): ? - 7. juni 1944 (dræbt i kamp)
Untersturmführer Leo Anton Madsen (11-06-1914): 7. juni 1944 – 28. juli 1944 (hårdt såret i kamp)
Untersturmführer Leo Anton Madsen (11-06-1914): ? - ?
Untersturmführer Josef Stippernitz (09-06-1923): 11. marts 1945 – maj 1945

Chef for 8. Kompagni (Tungt)
Untersturmführer Ole Peter Kure (29-10-1917): 6. maj 1943 - ? (går fra grundet sygdom)
Untersturmführer Svend Sofus Lars Birkedal-Hansen (09-02-1911): ? - ?
Obersturmführer Ole Peter Kure (29-10-1917): oktober 1943 – 11. marts 1945 (går fra grundet sygdom)
Obersturmführer Svend Sofus Lars Birkedal-Hansen (09-02-1911): ? – 4. januar 1945
Untersturmführer Rasmussen: ? - ?

 

Kommandør for III. Bataljon
(Feltpostnr. 34 531)

Sturmbannführer Poul Neergard-Jacobsen (16-02-1901): 6. maj 1943 – 01. februar 1944 (hårdt såret i kamp)
Hauptsturmführer Per Sørensen (24-09-1913): september 1943 – ? (midlertidig kommandør)
Sturmbannführer Hans Kappus (07-04-1913): juni 1944 - ?
Hauptsturmführer Rudolf Ternedde (26-10-1914): ? - ?
Sturmbannführer Rudolf Ternedde (26-10-1914): februar 1945 – 25. april 1945
Untersturmführer Hans Dirksen (13-09-1918): 25. april 1945 – maj 1945

Bataljonsadjudant
Untersturmführer Walther Landmesser (29-06-1917): 6. maj 1943 - ?
Untersturmführer Wilhelm Efsen (20-07-1913): juni 1944 – 28. juli 1944 (dræbt i kamp)
Untersturmführer Lother Krieger (29-01-1909): april 1945 - ?
Untersturmführer Hans Dirksen (13-09-1918): 24. april 1945 - ?

Ordonnansofficer
Untersturmführer Erik Larsen (07-02-1918): 6. maj 1943 – november 1943
Obersturmführer Octavious Righardt Holger Norreen (12-05-1917): november 1943 -
Untersturmführer Erik Herløv-Nielsen (24-12-1923): ? – 28. januar 1944 (taget til fange af den røde hær)

Forsynings- og administrationsofficer
Obersturmführer Kurt Schramm (13-05-1911): 6. maj 1943 - ?

Chef for 9. Kompagni
Obersturmführer Hans Meyer (13-09-1916): 6. maj 1943 - ?
Untersturmführer Darm: februar 1944 - ?
Obersturmführer Johannes Frederiksen (06-04-1917): ? - 3. februar 1944 (dræbt i kamp)
Obersturmführer Herbert Meier (30-07-1911): ? – ?
Obersturmführer Fritz Sidon (21-10-1921): marts 1944 - ?
Obersturmführer Hans Meyer (13-09-1916): ? - ?
Obersturmführer Herbert Meier (30-07-1911): ? – ?
Obersturmführer Hans Meyer (13-09-1916): ? - ?
Obersturmführer Knud Maagaard Hansen (10-05-1911): januar 1945 – 23. januar 1945 (dræbt i kamp)
Obersturmführer Svend Birkedahl-Hansen (09-02-1911): ? - ?
Untersturmführer H. W. Petersen: ? - ?

Chef for 10. Kompagni
Untersturmführer Erik Vagn Fenger (01-11-1917): 6. maj 1943 - ?
Untersturmführer Hugo C. Jessen (22-09-1920): august 1944 – 23. september 1944
Obersturmführer Knud Maagaard Hansen (10-05-1911): 23. september 1944 – januar 1945
Obersturmführer Erik Vagn Fenger (01-11-1917): ? - ?
Untersturmführer Hans Scheel (15-04-1920): april 1944 - ?

Chef for 11. Kompagni
Obersturmführer Bent Worsøe-Larsen (02-07-1913): 6. maj 1943 – januar 1944
Obersturmführer Fritz Bünte (14-09-1910): januar 1944 - ?
Obersturmführer Bent Worsøe-Larsen (02-07-1913): ? – 1. februar 1944 (dræbt i kamp)
Obersturmführer Fritz Bünte (14-09-1910): 1. februar 1944 - ?
Hauptsturmführer Paul Trautwein (04-10-1918)): 25. juli 1944 – 29. juli 1944 (hårdt såret i kamp)
Obersturmführer Kaj-Albert Bertramsen (13-02-1913): 29. juli 1944 – 29. juli 1944 (dræbt i kamp)
Hauptsturmführer Albert Bergfeld (27-08-1910): 29. juli 1944 - ?
Obersturmführer Poul Thorkildsen (24-04-1921): 1. august 1944 – 16. marts 1945 (dræbt i kamp) Untersturmführer Hans Dirksen (13-09-1918): april 1945 - ?

Chef for 12. Kompagni (Tungt)
Obersturmführer Johann Thorius (18-05-1920): 6. maj 1943 –
Hauptsturmführer Herbert Meier (30-07-1911): april 1945 – ?

 

Chef for 13. Kompagni (infanteriskyts)
(Feltpostnr. 32 777)
Obersturmführer Otto Kroll (07-12-1910): ? - ?
Hauptsturmführer Albert Bergfeld (27-08-1910): ? - ?
Hauptsturmführer Erik Lærum (05-08-1903): juli 1944 – august 1944
Hauptsturmführer Gerhard Willensen (11-09-1921): august 1944 - ?
Obersturmführer Ove Ivan Lund (15-09-1916): december 1944 – 24. december 1944 (dræbt i kamp)

Chef for 14. Kompagni (flak)
(Feltpostnr. 35 637)
Untersturmführer Heinrich Ernstmeier (04-03-1910): ? - 1. februar 1944
Obersturmführer H. W. Petersen: marts 1945 – 24. april 1945

15. Kompagni blev aldrig opstillet

Chef for 16. Kompagni (pionerer)
(Feltpostnr. 33 362)
Untersturmführer Fahrenbacher: ? - ?
Untersturmführer Johannes Frederiksen (06-04-1917): ? - ?
Untersturmführer Herbert Arionius (17-10-1920): ? – 3. februar 1944
Oberscharführer Gunnar Illum: 19. april 1945 – 21. april 1945
Untersturmführer Henry Valdemar Christensen (10-06-1912): 21. april 1945
Obersturmführer H. W. Petersen: ? - ?