gen_770.1.gifgen_254.1.gifForsidenNyhederFrikorps DanmarkRegiment DanmarkLedende TyskereLuftwaffeGestapoDanske NazisterSchalburgkorpsetHipo og ETTerrorgrupperneDe likvideredeRetsopgøretBiografierPortrætsamlingenDekorationerReferencerBagsiden

gen_286.1.gif

Aage H. Andersen

Andersen_AageH.jpg

Født: 1. juli 1892
Død: 27. februar 1968.

Melder sig i 1933 ind i Wilfred Petersens ”National Socialistisk Parti”, men skifter året efter til DNSAP. Opstiller for DNSAP ved folketingsvalget i 1935, men bliver senere samme år ekskluderet grundet sine rabiate udtalelser om jødespørgsmålet. Stifter den 31. oktober 1935 ”National Socialistisk Arbejder Parti” (NSAP) og senere den 31. oktober 1941 foreningen ”Dansk Antijødisk Liga” (DAL).

Idømt 80 dages fængsel ved Østre Landsret i 1938 for spot mod en anden religion. Senere får han flere lignende domme. Udgiver fra maj 1939 til maj 1943 bladet ”Kamptegnet”, der i perioden juni 1940 til februar 1942 bliver redigeret af Olga Eggers. Fra december 1943 til december 1944 redaktør af bladet ”Racetjenesten”. Udgiver i løbet af krigen flere stærkt antisemitiske bøger. Fra 26. januar 1941 arbejder han på ny sammen med DNSAP, hvor han bliver stabsleder for Racepolitisk Centralkontor. Atter ekskluderet af DNSAP den 20. maj 1944, da han er blevet leder af Schalburgkorpsets Centralkontor for Racespørgsmål.

Efter krigen bliver han den 19. august 1947 idømt 8 års fængsel ved Københavns Byret. Den 24. februar 1948 idømmes han 10 års fængsel ved Østre Landsret.

Kilder

GADs Leksikon: Hvem var Hvem 1940-1945, Gads Forlag 2005
Lauridsen, John T.: Dansk Nazisme 1930-45 – og derefter", Gyldendal 2002