gen_770.1.gifgen_254.1.gifForsidenNyhederFrikorps DanmarkRegiment DanmarkLedende TyskereLuftwaffeGestapoDanske NazisterSchalburgkorpsetHipo og ETTerrorgrupperneDe likvideredeRetsopgøretBiografierPortrætsamlingenDekorationerReferencerBagsiden

gen_286.1.gif

Dirck-Ingvard Bonnek

NoPhotoAvailable.jpg

Født: 20. august 1909 i Ramstrup.
Død: 20. august 1943 ved Gurinowka

Kaptajnløjtnant i den danske marine. Medlem af DNSAP fra 18. januar 1941. Melder sig i sommeren 1941 frivilligt til det nyoprettede Frikorps Danmark, hvor han den 18. august 1941 får rang af Hauptsturmführer. Sendes i løbet af foråret 1942 på SS-Junkerschule i Bad Tölz for at gennemgå en tysk officersuddannelse.

Fra officersskolen kommer han i maj 1942 tilbage til Frikorps Danmark, der i mellemtiden er afgået til fronten. Følger med Frikorps Danmarks træn (køkken, værdsted m.v.) til fronten, hvor han ankommer den 12. juni 1942. Indsættes her straks som chef for Frikorps Danmarks 2. kompagni, der dagen før har mistet sin kun 22 årige tyske chef SS-Obersturmführer Boy Harald Hansen. Dirck-Ingvard Bonnek er chef for 2. kompagni indtil Frikorpset store orlov i Danmark i september 1942.

Dirck-Ingvard Bonnek følger ikke med Frikorps Danmark tilbage til fronten. Mod sin vilje tvinges han til at forblive i Danmark, hvor han den 15. oktober 1942 indsættes som den første chef for SS-skolen på Høveltegård. Denne post beholder han indtil januar 1943, hvor Germanische Leitstelle lukker skolen. Den 12. november 1942 bliver han chef for DNSAPs stormtropper SA. I maj 1943 kaldes han til Berlin, og han må opgive sine poster i Danmark. Herefter kommer han atter til fronten, men denne gang som medlem af staben i første bataljon i SS-Panzergrenadier-Regiment "Westland" i 5. SS-Panzer-Division "Wiking". Den 20. august 1943 bliver han dræbt under kampene ved Gurinowka.

Forfremmelser
SS-Hauptsturmführer:
Legion-Hauptsturmführer: 18. Aug. 1941

Historie
Tilknyttet Frikorps Danmark dea 18. august 1941.
Følger undervisningen på SS-Junkerskolen i Bad Tölz i foråret 1942.
Tilknyttet Frikorps Danmarks træn fra maj 1942 til 12. juni 1942.
Kommandør for 2. kompagni i Frikorps Danmark fra 12. juni 1942 til september 1942.
Kommandør for SS-skolen ved Høveltegaard i Danmark fra 15. oktober 1942 til januar 1943.
Chef for SA i DNSAP fra 12. november 1942 til maj 1943.
Tilknyttet staben i I./SS-Panzergrenadier-Regiment "Westland" i 5. SS-Panzer-Division "Wiking" til han falder i kamp den 20. august 1943.

 

Kilder

Lauridsen, John T.: Dansk Nazisme 1930-45 – og derefter", Gyldendal 2002
Pedersen, Andreas Monrad: "Schalburgkorpset", Odense Universitetsforlag 2000
Rantzau Engelhardt, Poul: Frikorps Danmarks Historie, 1970
Moore, John P.: Führerliste der Waffen-SS, 2003