gen_770.1.gifgen_254.1.gifForsidenNyhederFrikorps DanmarkRegiment DanmarkLedende TyskereLuftwaffeGestapoDanske NazisterSchalburgkorpsetHipo og ETTerrorgrupperneDe likvideredeRetsopgøretBiografierPortrætsamlingenDekorationerReferencerBagsiden

gen_286.1.gif

Eric Brørup

Brorup_Eric.jpg

Født: 14. december 1917 i København
Død:
SS-Nr: 431.081

Erik Brørup var militærmand. Allerede i 1934 påbegyndte han sin militære karriere, der skulle føre ham vidt omkring. Hans karriere i Danmark stoppede i foråret 1941, da det danske militær grundet besættelsen ikke længere kunne finde egne ben at stå på.

Brørup er dog ikke arbejdsløs længere end et par måneder. Waffen-SS søger dygtige soldater og Brørup søger optagelse – endda med tilladelse fra tidligere chefer i Jydske Dragon Regiment.

Det er meningen, at Brørup skal begynde sin karriere i Waffen-SS på Junkerskolen i Bad Tölz. Han er sat til at møde der den 15. juli 1941, men manglen på uddannet personel i det nyoprettede Frikorps Danmark gør, at Brørup mod sin vilje kommer til Frikorpset i stedet for. Så Brørup er altså med fra starten, da Frikorps Danmark samles for første gang den 19. juli 1941.

Den 21. januar 1942 kommer Brørup endelig på SS-Junkerskole i Bad Tölz. Han følger undervisningen her indtil 8. maj 1942, hvorefter han kommer til Frikorps Danmarks reservekompagni i Posen-Treskau. Han er ved reservekompagniet fra 9. maj 1942 til 15. juli 1942.

Den 16. juli 1942 kommer Eric Brørup til 4. kompagni i SS-Kavaleri-Regiment 3 i 8. SS-Kavaleri-Division "Florian Geyer". Divisionen er under opbygning i Polen, men i oktober sendes den til østfronten og Eric Brørup følger med. Herfra går turen 25. november samme år til 2. kompagni i SS-Aufklärungs-Abteilung 8 (en opklaringsenhed) i samme division. Her deltager Eric Brørup bl.a. i partisanbekæmpelsen. Fra den 21. marts til de 31. marts er Brørup overført til SS-Ski-Aufklärungs-Zug (en skiopklaringsdeling) i SS-Kampfgruppe "Zehender", der midlertidigt blev oprettet indenfor SS-Kavaleri-Division "Florian Geyer".

Da Frikorps Danmark i april 1943 er trukket tilbage fra fronten for at blive omstruktureret til et regiment, så kommer Eric Brørup tilbage til den danske enhed, hvor han bliver tilknyttet staben.

Den 2. september bliver det nye SS-Panzergrenadier-Regiment "Danmark" i den nyoprettede SS-Panzergrenadier-Division "Nordland" sendt til fronten i Kroatien. Brørup er med og deltager i kampene mod Titos partisaner indtil den 30. oktober 1943, hvor han såres og tvinges til at tilbringe de kommende måneder på lazaret.

Den 16. februar 1944 er Brørup tilbage ved SS-Panzergrenadier-Regiment "Danmark". Regimentet forsvarer sig nu mod russernes angreb ved Narwa i Estland. Kampene er hårde og Brørup bliver midlertidig kompagnichef for 7. kompagni, da kompagnichefen Hauptsturmführer Heinz Hämel såres i kamp.

Den 16. april 1944 bliver Brørup flyttet igen. Denne gang sendes han til Graz i Østrig for at deltage i træningen af nye rekrutter i Reservebataljonen i SS-Panzergrenadier-Division "Nordland".

Allerede den 21. juli 1944 er forflyttes han igen. Denne gang til SS-Fallschirmjäger-Bataljon 500, der træner på en faldskærmsskole i Papa i Ungarn. Her er han kun ca. halvanden måned indtil den 8. september 1944, hvor han igen forflyttes. Denne gang tilbage til SS-Panzergrenadier-Regiment "Danmark", hvor han kommer til I. Bataljon, der er under genopbygning efter hårde kampe.

I. Bataljon af SS-Panzergrenadier-Regiment "Danmark" er blevet uskilt fra resten af regimentet. Da Bataljonen i september er klar til indsats igen, sendes bataljonen ikke tilbage til Estland, men til SS-Panzer-Division "Wiking", hvor den bliver indtil krigens afslutning. Brørup er med nogle måneder, hvor bataljonen kæmper i Polen og er med i undsættelsesforsøget af Budapest.

Den 31. januar 1945 bliver Brørup forflyttet igen. Denne gang til SS-Aufklärungs-Abteilung 5 i 5. SS-Panzer-Division "Wiking", hvor han bliver adjudant for kommandøren Sturmbannführer Fritz Vogt. Enheden er med i mange hårde kampe og tabstallene er store. Derfor bliver Brørup i marts kompagnichef for 2. kompagni i SS-Aufklärungs-Abteilung 5 i 5. SS-Panzer-Division "Wiking". Som sådan virker han indtil enheden kapitulerer den 8. maj 1945.

Brørups enhed kapitulerede til amerikanske styrker og derfor kom han i amerikansk krigsfangenskab. Herfra blev han den 17. september 1947 overgivet til de engelske styrker, der den 9. november 1947 overgiver Brørup til de danske myndigheder.

Brørup bliver i ´januar 1948 idømt 2½ års fængsel for sit medlemskab af Waffen-SS. Han bliver løsladt den 2. juni 1948. Efter løsladelsen genoptager han en gammel passion og begynder igen at flyve – denne gang med instruktører fra det engelske Royal Air Force.

I 1956 emigrerede han til Canada.

Forfremmelser
SS-Obersturmführer: 30. januar 1945
SS-Untersturmführer: 1. september 1942
SS-Oberscharführer:

Historie
Tilknyttet Frikorps Danmark fra 19. juli 1941 til 21. januar 1942.
Følger undervisningen på SS-Junkerskole Bad Tölz fra 21. januar 1942 til 8. maj 1942.
Tilknyttet Reservekompagniet i Frikorps Danmark fra 9. maj 1942 til 15. juli 1942
Tilknyttet 4. kompagni i I. Bataljon i SS-Kavaleri-Regiment 3 i 8. SS-Kavaleri-Division "Florian Geyer" fra 16. juli 1942.
Tilknyttet 2. kompagni i SS-Aufklärungs-Abteilung 8 i 8. SS-Kavaleri-Division "Florian Geyer" fra 25. november 1942 til 19. april 1943
Tilknyttet SS-Ski-Aufklärungs-Zug i SS-Kampfgruppe "Zehender" i 8. SS-Kavaleri-Division "Florian Geyer" fra 21. marts 1943 – 31. marts 1943.
Tilknyttet staben i SS-Panzergrenadier-Regiment 24 "Danmark" i 11. SS-Panzergrenadier-Division "Nordland" fra 19. april 1943 til 20. oktober 1943, hvor han såres. Herefter en tid på lazaret.
Tilknyttet 9. kompagni i SS-Panzergrenadier-Regiment 24 "Danmark" i 11. SS-Panzergrenadier-Division "Nordland" fra 16. februar 1944 – 16. april 1944
Midlertidig kompagnichef for 9. kompagni i SS-Panzergrenadier-Regiment 24 "Danmark" i 11. SS-Panzergrenadier-Division "Nordland".
Tilknyttet Field-Ersatz-Bataljon 11 "Nordland" i Graz, Østrig.
Tilknyttet SS-Fallschirmjäger-Bataljon 500 på SS-Fallschirmjäger-Skolen i Papa, Ungarn fra 21. juli 1944 til 28. september 1944
Tilknyttet I. Bataljon i SS-Panzergrenadier-Regiment 24 "Danmark" i 5. SS-Panzer-Division "Wiking" fra 10. september 1944.
Adjudant for Kommandør SS-Sturmbannführer Fritz Vogt i SS-Aufklärungs-Abteilung 5 i 5. SS-Panzer-Division "Wiking" fra 31. januar 1945 til marts 1945.
Kompagnichef for 2. kompagni i SS-Aufklärungs-Abteilung 5 i 5. SS-Panzer-Division "Wiking" fra marts 1945 til 8. maj 1945, hvor han overgav sig til amerikanske styrker.

Dekorationer
1939 Eisener Kreuz II: 1. december 1942
1939 Eisener Kreuz I: 20. april 1945

Kilder

Landwehr, Richard & Thor Nielsen, Holger: "Nordic Warriors", Stahlhelm Series 124, Shelf Books Ldt. 1999.
Landwehr, Richard: Siegrunen #32, 1983.
Moore, John P.: "Führerliste der Waffen-SS", 2003