gen_770.1.gifgen_254.1.gifForsidenNyhederFrikorps DanmarkRegiment DanmarkLedende TyskereLuftwaffeGestapoDanske NazisterSchalburgkorpsetHipo og ETTerrorgrupperneDe likvideredeRetsopgøretBiografierPortrætsamlingenDekorationerReferencerBagsiden

gen_286.1.gif

Erling Hallas

Hallas_Erling1.jpg

Født: 13. december 1911.
Død i krigsfangelejren Charkow 149/2 i begyndelsen af 1947.

Arbejder som journalist i begyndelsen af trediverne. Medlem af DNSAP den 11. april 1934. Fra august 1934 til august 1941 ansat ved partihovedkontoret. Redaktør af bladet "National-Socialisten" fra september 1937 til januar 1939. Redaktør af "DNSAP’s Måneds-Breve" fra oktober 1936 til august 1941. Fra 1939 partisekretær og privatsekretær for fører Fritz Clausen. Fra 2. februar 1941 tillige udnævnt til Stabsgruppeleder i partiføreren stab.

I august 1941 melder Erling Hallas sig frivilligt til Frikorps Danmark, hvor han i første omgang tilknyttes 3. kompagni som Oberscharführer. I februar 1942 går bølgerne højt i Frikorps Danmark. Frikorpsets chef C.P. Kryssing bliver aktivt modarbejdet af Frikorpsets nazister. Erling Hallas er en af lederskikkelserne i kampen mod Kryssing. To gange i februar 1942 bliver han fængslet, men sagerne frafalder da Frikorpsets nye nazistiske chef C.F. von Schalburg ankommer til Frikorpset. I marts 1942 bliver han overført til 4. kompagni, hvortil han er tilknyttet under Frikorps Danmarks indsats ved Demjansk.

Efter Frikorps Danmark store orlov hjemme i Danmark i september 1942, får Erling Hallas lov at blive hjemme som næstkommanderende på Schalburg Skolen. Samtidig tildeles han DNSAPs æresemblem. I november 1942 udnævnes han endvidere til stabsafdelingsleder i DNSAP.

Fra 1. februar 1943 til 31. juli 1943 er følger han undervisningen på SS-Junkersckolen i Bad Tölz. Herefter kommer han tilbage danskerne ved fronten. Erling Hallas bliver zugführer i 16. kompagni i SS-Panzergrenadier-Regiment 24 "Danmark" i 11. SS-Panzergrenadier-Division "Nordland". Her bliver han den 29. januar 1944 såret i kamp og taget til fange.

Forfremmelser
SS-Untersturmführer:
Legion-Oberscharführer:

Historie
Tilknyttet 3./Frikorps Danmark fra august 1941 til 2. marts 1942.
Tilknyttet 4./Frikorps Danmark fra 2. marts 1942 til september 1943
Følger undervisningen på SS-Junkerschule Bad Tölz fra 1. februar 1943 til 31. juli 1943.
Zugführer i 16./SS-Panzergrenadier-Regiment 24 "Danmark" i 11. SS-Panzergrenadier-Division "Nordland" til den 29. januar 1944, hvor han såres og tages til fange.

 

Kilder

Lauridsen, John T.: Dansk Nazisme 1930-45 – og derefter", Gyldendal 2002
Landwehr, Richard: Siegrunen #69 2000
Rikmenspoel, Marc: Soldiers of the Waffen-SS, 1999
Moore, John P.: Führerliste der Waffen-SS, 2003