gen_770.1.gifgen_254.1.gifForsidenNyhederFrikorps DanmarkRegiment DanmarkLedende TyskereLuftwaffeGestapoDanske NazisterSchalburgkorpsetHipo og ETTerrorgrupperneDe likvideredeRetsopgøretBiografierPortrætsamlingenDekorationerReferencerBagsiden

gen_776.1.gif

Oluf von Krabbe

NoPhotoAvailable.jpg

Født: 3. september 1903 i Viborg.
Død: 30. oktober 1999


Oluf von Krabbe var af adelig militærfamilie. Mange af hans forfædre havde været officerer i den danske hær. Eksempelvis faldt hans bedstefar i kamp mod Østrig og Preussen under krigen i 1864. Derfor var det helt naturligt, at Oluf von Krabbe også fik en karriere i militæret.


Som infanterikaptajn i den danske hær blev von Krabbe i 1937 sendt til Tyskland som militærattache. Her var han i 2 år, mens han begejstret studerede udviklingen i det nye Tyskland.


Den 9. april 1940 er Oluf von Krabbe vendt tilbage til Danmark og er nu kompagnichef for et kompagni i det nordlige Jylland. Som overbevist nationalist er hans chokeret over den danske regerings overgivelse efter kun 2 timers kamp mod tyskerne. Fuld af skam søger han medlemskab i DNSAP den 31. oktober 1940.


Den 29. juni 1941 søger von Krabbe at træde udenfor nummer fra den danske hær for at indtræde i Frikorps Danmark. Hans ansøgning bliver godkendt, og han kommer lidt forsinket til Frikorpset den 21. august 1941. Her overtager han med det samme Frikorps Danmarks tredje kompagni.


Oluf von Krabbe kommer ikke til fronten sammen med Frikorps Danmark. I forbindelse med Christian Peder Kryssings afgang som kommandør for Frikorps Danmark sendes en del af officerskorpset til andre enheder eller til efteruddannelse. Oluf von Krabbe er en af disse officerer. Han sendes til efteruddannelse.


I første omgang kommer von Krabbe til SS-Regiment "Nordland" i 5. SS-Division "Wiking", hvor han overtager 3. kompagni.


I februar 1944 er von Krabbe ved Schwere-Panzer Abteilung 103.


I februar 1945 er han tilknyttet SS-Panzergrenadier-Regiment 24 "Danmark" i 11. SS-Panzergrenadier-Division "Nordland".


Den 1. april 1945 bliver von Krabbe kommandør for II. Bataljon i SS-Freiwilligen-Grenadier-Regiment 67 i 27. SS-Freiwilligen-Grenadier-Division "Langemarck". Her er han krigen ud, om end nogle moderne historikere mener, at han en periode var kommandør for I. Bataljon i SS-Freiwilligen-Grenadier-Regiment 68 i 27. SS-Freiwilligen-Grenadier-Division "Langemarck".


Efter krigens afslutning begav von Krabbe sig mod Danmark til fods. Han når den danske grænse den 4. juni 1945, hvor han bliver anholdt af repræsentanter for modstandsbevægelsen.


I 1976 udgiver von Krabbe bogen "Danske soldater i kamp på østfronten 1941 – 1945". Bogen bliver hurtigt et standardværk.

Forfremmelser
SS-Sturmbannführer:
SS-Hauptsturmführer:
Legion-Hauptsturmführer: 20. juni 1941

Historie
Kompagnichef for 3. kompagni i Frikorps Danmark fra august 1941 til februar 1942.
Tilknyttet forskellige uddannelser fra februar 1942 til maj 1942.
Kompagnichef for 3. kompagni i SS-Regiment "Nordland" i 5. SS-Division "Wiking" fra maj 1942.
Tilknyttet Schwere-Panzer Abteilung 103 fra februar 1944.
Tilknyttet SS-Panzergrenadier-Regiment 24 "Danmark" i 11. SS-Panzerbnrenadier-Division "Nordland" fra februar 1945.
(Kommandør for I. Bataljon i SS-Freiwilligen-Grenadier-Regiment 68 i 27. SS-Freiwilligen-Grenadier-Division "Langemarck")
Kommandør for II. Bataljon i SS-Freiwilligen-Grenadier-Regiment 67 i 27. SS-Freiwilligen-Grenadier-Division "Langemarck" fra 1. april 1945 til krigens afslutning den 8. maj 1945

Dekorationer
Eisener Krauz II:
Eisener Kreuz I:

Kilder

Nielsen, Holger Thor: Der dänische SS-Sturmbannführer a.D. Oluf von Krabbe ist am 30. Oktober 1999 verstorben". Artikel i "Der Freiwillige".
Moore, John P.: "Führerliste der Waffen-SS", 2003
http://www.lexikon-der-wehrmacht.de om Schwere SS-Panzer-Abteilung 103/503